National Insurance Number PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 02:31

NIN jest tak jakby twoim osobistym 'kontem' na które wpływają twoje składki ubezpieczeniowe a kontaktując się np. z Inland Revenue (w razie potrzeby) wystarczy podać swój NIN i wszystko wiedza na twój temat.

NIN nie musisz załatwiać ale powinieneś. Pracodawcy chętniej przyjmują do pracy jak ktoś juz ma NIN - bo to wiarygodne potwierdzenie, że ktoś już ci w UK zaufał i dał pracę.

Powinieneś wiedzieć że istnieje coś takiego jak tymczasowy NIN - temporary NI number. Jeśli to twoja pierwsza wizyta w UK, do stałego NIN jeszcze ci daleko. Jeśli ktokolwiek cię zapyta czy masz NI number, odpowiadaj że masz. Twój tymczasowy NIN to twoja data urodzenia w formacie TN DD MM RR M/F gdzie M (male) to mężczyzna a F (female) to kobieta. Na przykład jeśli urodziłeś się 21 stycznia 1980 roku i jestes facetem, twój tymczasowy NIN wygląda tak: TN 21 01 80 M. Jeśli trafisz na pracodawcę który zażyczy sobie od razu stałego NIN, to masz po prostu pecha. Jeśli już szczęśliwie dostałeś pracę, postaraj się jak najszybciej o stały NIN.

Powyższe już nieaktualne: http://www.hmrc.gov.uk/employers/taking_on.htm

Żeby ubiegać się o staly numer NI trzeba legalnie pracować. Możesz rownież próbować ubiegać sie o NIN jeśli jeszcze nie znalazłeś pracy ale masz dowody na to że szukasz jej aktywnie (dokumenty z Jobcentre potwierdzające twoje wizyty/twoją rejestrację jako bezrobotny, i kilka dokumentów potwierdzających kilka interview z pracodawcami.

Pierwszym krokiem do zdobycia NIN jest wizyta w Jobcentre , najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Jeśli zapytasz o NIN, dostaniesz numer telefonu do Social Security Office. Numery można znaleźć na stronie Jobcentre wiec można samemu zlokalizować najbliższe SSO z namiarami. No i mając już numer trzeba dzwonić po to żeby się umówić na interview. A żeby się dodzwonić trzeba mieć sporo szczęścia. Linie wiecznie zajęte. Jak już się dodzwonisz powiesz, że chciałeś się umówić na rozmowę w sprawie NIN. Przez telefon pan/i będzie pytać o twoje imię i nazwisko, narodowość, adres, pracodawcę, adres pracodawcy, po czym umówi cię na konkretną datę i godzinę na rozmowę. Jeśli pracujesz może się okazać, że godzina bądź dzień ci nie pasuje - zawsze możesz zasugerować żeby ci ustalili inny termin, angielscy urzędnicy są daleko bardziej elastyczni od polskich. Na rozmowę najlepiej starać się umówić zaraz po rozpoczęciu pracy.

Jeśli uda ci się zdobyć adres email do Social Security Office do którego próbujesz się dodzwonić to super. Wyślij email, ze swoimi danym, z adresem i nr telefonu, i że chciałbyś się umówić na rozmowę ale nie możesz się dodzwonić. Jak już cię umuwią, po kilku dniach poczta dostaniesz potwierdzenie interview, datę, godzinę i dokładny spis co masz ze soba zabrać, i jak do nich trafić.

A tu to co masz zabrac :

- list od pracodawcy

- 3 ostatnie payslipy (zanim ustalą interview 3 payslipy zdążysz nazbierać); jeśli zarabiasz miesięcznie, ostatni payslip wystarczy

- potwierdzenie adresu zamieszkania czyli 'proof of address' - rachunek, list od landlorda, bądź tez list podpisany przez współlokatorów, którzy maja na swoje nazwisko jakiś rachunek (wtedy musisz zabrać ten list + ten rachunek)

- paszport bądź nowy dowód osobisty (lepiej paszport)

- WRS registration card (jeśli już się zarejestrowałeś w Home Office)

Rozmowa nie boli. Nazywają to interview ale to tylko formalność, musisz po prostu być obecny fizycznie. Generalnie tylko siedzisz a pani wypisuje formularz kilkunastostronicowy na twój temat na podstawie dokumentów które przyniosłeś. Pytają o nazwisko panieńskie matki, o datę przyjazdu do UK, o to czy jesteś zarejestrowany w HO - jak jesteś to fajnie. Jak nie jesteś to mówisz, że właśnie chcesz wysłać papiery tylko czekałeś na tą rozmowę o NIN.

NIN przychodzi od 2 do 6 tygodni po rozmowie. Potem po jakimś miesiącu powinna przyjść karta plastikowa z twoim NIN i imieniem i nazwiskiem.

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania należy powiadomić Social Security Office - do karty dołączony jest druk który nalezy wypelnić i odeslać.

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 16:15 )