Agencje rekrutacyjne PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Sobota, 05. Styczeń 2008 23:53

Agencja rekrutacyjna jest pośrednikiem miedzy pracownikiem a pracodawcą. Firma chcąc zatrudnić pracownika korzysta z usług agencji bo jest po prostu łatwiej. Pracodawca się nie musi martwić o wypełnienie stanowiska niewiadomo kim, a agencja dostaje oczywiście z tego swoja działkę. Takich agencji w UK jest mnóstwo, czasami jedna przy drugiej, szczególnie przyhighstreets. Niektóre są ogólne, niektóre sa ukierunkowane w konkretnej dziedzinie (gastronomia, sprzątanie, prac biurowe, itp.) i tylko w wybranych kategoriach maja oferty pracy.
Fajnie jest dostać pracę w dużej agencji, bo zwykle ma ona kilka różnych działów - i po paru miesiącach w kateringu może ci się udać wydzwonić pracę np. w IT lub biurze, z tej samej agencji.
Niestety nie jest zbyt łatwo zarejestrować się w takiej agencji. Właściwie zawsze wymagane są referencje. I najlepiej jeśli by to były referencje potwierdzając pracę w UK. Ale jeśli mamy takowe z Polski to też powinny przejść. Często jak już wchodzimy z zamiarem zarejestrowania to może się zdarzyć że spotkamy się z odmową, powiedza że nie rejestrują nowych, albo że nie ma pracy.
Jak już się nam uda zarejestrować to nie czekajmy na ich telefon. W większości przypadków nie zadzwonią bo im się nie chce bądź też, bardziej prawdopodobne, nie jestesmy sprawdzonym pracownikiem więc nie mogą nas polecić żadnemu pracodawcy.
Ale jeśli się będziesz narzucać, dzwonić do nich co drugi dzień, lub odwiedzać ich co parę dni, to w końcu coś ci znajdą. Takie 'narzucanie się' pokazuje im, że ci zależy na pracy - a to dla nich bardzo ważne.
Dzieje się tak dlatego, że agencja odpowiada przed swoimi klientami, jeśli przyśle im złodzieja lub obiboka. Na drugi raz pracodawca zgłosi się do innej agencji - a konkurencja na tym rynku jest ogromna. Dobrze więc zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę wystarczy wzbudzić ich zaufanie, pokazać że będzie się pracować uczciwie i ciężko. Jeśli tylko zdołasz ich przekonać, że bedziesz dla nich dobrą wizytówką - w sezonie masz prace zazwyczaj od ręki.

Dobrze jest znać kogoś kto jest zarejestrowany w danej agencji (bądź kilku) i to on wprowadzi was, czyli poleca was agencji. Jeśli ten znajomy jest sprawdzony i w agencji go znają to nie będą robić większych problemów żeby was zarejestrować.

Agencje zajmujące się konkretną kategorią prac będą wymagać od was ubioru który jest stosowny do wykonywanej pracy. Jeśli traficie na agencję budowlana to będą wymagać od was steeltops (buty ze stalowym przodem £15-£20) i hard hat (kask) - oba do kupienia na prawie każdym targowisku. Jeśli traficie na agencję gastronomiczną to będą od was wymagać np. ubioru kelnera, bądź kucharza (zależy od agencji i stanowiska). Jeśli są jakieś szanse na to, że agencja znajdzie nam prace, to można się zaopatrzyć w ubranko w tańszych sklepach z ciuchami.
Niektóre stanowiska są stałe, niektóre są dorywcze. Jak się sprawdzimy raz czy dwa w jakiejś tymczasowej pracy to sa duże szanse ze agencja będzie nam oferować dorywcze prace, np. tylko parę godzin dziennie (obsługa bankietów, kelnerowanie, bądź zastępowanie osoby która jest na zwolnieniu itp). W takiej pracy dorywczej stawka godzinowa jest zwykle sporo wyższa niż na etacie.

W okresie letnim Londyńskie agencje mają za dużo kandydatów i trzeba wykazać się naprawdę dobrymi papierami i siłą przebicia, żeby coś od nich uzyskać. Warto, ponieważ praca będzie zawsze legalna i gdy raz dasz się poznać jako dobry pracownik, dostaniesz u nich pracę zawsze. Ponadto, gdy np. jesteś wykwalifikowanym informatykiem, ale na początek wsadzą cię gdzieś na magazyniera do pakowania pudełek, po frycowych kilku - max kilkunastu tygodniach i twoich regularnych telefonach znajdą ci prawdziwą pracę w zawodzie - jeśli mają dział IT oczywiście.

Co do szukania agencji to najlepiej wpisać w wyszukiwarce www.google.com np. "recruitment agencies in london", patrz góra strony.

Listing of Recruitment Agencies in London

Zmieniony ( Niedziela, 20. Styczeń 2008 23:51 )