CV - wskazówki PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Sobota, 05. Styczeń 2008 23:46

Kilka wskazówek i porad na temat pisania CV.

Nie wklejaj zdjęcia do CV - przez niektórych rekruterów/pracodawców może to być nawet traktowane jako niezgodne z prawem. 

Zanim 'wypuścisz' swoje CV koniecznie sprawdź literówki i gramatykę. Nie ma nic bardziej upokarzającego jak CV np. profesjonalisty informatyka znającego się na wielu rzeczach, a zawiera podstawowe błędy gramatyczne czy literówki. Przykłady znalezionych błędów w prawdziwych CV: 'proffessional', 'knowladge', 'I looking for a job', 'I was responsibility for ... '

Nie używaj polskich znaków - podaruj sobie wszystkie ą ę ś ć ł ń ó ż ź ......

Nie wpisuj w CV poziomu na jakim jest twój angielski. Dobry/słaby/komunikatywny to pojęcia względne, i to twoja subiektywna opinia tak naprawdę. Jesli w UK nigdy nie mieszkałeś i nie pracowałeś, tym bardziej nie masz zielonego pojęcia na jakim poziomie jest twój angielski; połowa tego co uczą w szkołach i na studiach jest tylko książkową wersją, i ma sie nijak do codziennego potocznego języka tu na miejscu w UK. To na jakim poziomie jest twój angielski doskonale sam przekonasz się między innymi będąc na miejscu a już napewno przekona się o tym sam rekruter/pracodawca który zdecyduje się na bezposredni kontakt z tobą po tym jak zobaczy twoje cv. 

Jeśli juz koniecznie musisz napisać na jakim poziomie jest twój angielski uzyj prostego określenia typu:  basic / good /excellent itp. Nie pisz że jest 'communicative' bo to niewłaściwe słowo użyte w niewłasciwym miejscu. 

Pamiętaj że 99% ludzi którzy znajdą twoje cv w sieci to rekruterzy/headhunters/agencje rekrutacyjne. Potraktuj to tak jakby to oni byli twoim pracodawcą (bo poniekąd są).  Jeśli rekruter w ciebie uwierzy, to tym bardziej pracodawca do którego wyslą cie na interview. Sam fakt ze nawiązali z tobą  kontakt świadczy o tym że widzą w tobie potencjał (i oczywiście pieniądze). 

*Agencje rekrutacyjne w UK są DARMOWE, rejestracja NIC NIE KOSZTUJE, i ty osobiście nie ponosisz żadnych kosztów związanych z rejestracją w danej agencji bądź z przyjęciem propozycji pracy. Pieniądze (salary) które ci oferuje pracodawca to jest salary ktorą dostaniesz - nie jest pomniejszana o żadne prowizje ani tym podobne bzdury.
Agencja jedynie rozlicza się ze swoim klientem=pracodawcą który cię zatrudnił, a to już nie twój problem.  

CV napisz w najzwyklejszym na swiecie formacie .doc (Word/Open Office). Nie używaj żadnych cudacznych udziwnień typu tabelki, kreski, ramki i innych tego typu upiększeń, Czcionka Arial wyglada najkorzystniej, tekst koniecznie wyjustowany. CV powinno być czytelne i przejrzyste, i przede wszystkim nie za długie. 

Wzór EU CV - jakiś czas temu pojawił się model EU CV, którego wszyscy namiętnie zaczęli używać. Problem w tym, że takie CV bardzo łatwo się rozjeżdża i rekruterzy czasami nie widzą go w takim formacie w jakim tobie się wydaję że go widzą - kreski tabelki i tym podobne (EU CV jest naszpikowane tym podobnymi) po prostu sie rozjeżdżają tak że wychodzi z tego niezły miszmasz. Sporo ludzi nawet nie ma pojęcia jak z tego szablonu skorzystać (niektore informacje/wskazowki w tym szablonie sa jedynie dla osoby ktora z niego korzysta - czyt. do skasowania)

Nie wpisuj klauzli przetłumaczonej żywcem z polskiego na angielski, że wyrazasz zgodę na przetważanie danych (...) - zbędne,  strata czasu i miejsca a pracodawcy angielskiemu do niczego to nie jest potrzebne a juz tym bardziej cytowanie dziennika ustaw jest dla nich jak najbardziej informacją z kosmosu ( Dz.U. ??)

Nazwy firm: staraj się przetłumaczyć - jeśli firma nazywa się 'Przedsiębiorstwo i Produkcja Plastkowych Butelek  sp. z o.o ' - napisz: 'Plastic Bottles Production and Manufacturing Ltd'.

Jeśli chodzi o rozkład CV to najpopularniejsza i najbardziej podpadająca rekruterom jest kolejność:  

Personal Details  - dane osobowe, adres, telefon, email.

Profile -> krótkie 2-3 zdania o sobie (tzw. profile/personal profile lub objective) -> napisz po prostu jakiej pracy szukasz (np. I'm looking for a new employment opportunity in ******* area. I would like to develop my ***** skills as well as .... . I'm a ...  etc.)  

Key Skills - tutaj umieść swoje wszystkie umiejętności, w jakim stopniu je masz opanowane itp. jeśli używasz wymienionych skills na co dzien to napisz o tym również przy danym stanowisku, w częsci 'Work Experience'. 

Work Experience - krótko i na temat - nazwa firmy, lokalizacja, stanowisko (position/role), obowiązki (duties and responsibilities). Opisz czym sie zajmujesz/zajmowałeś na danym stanowisku, rzeczowo i bez lania wody.  

Jeśli w swoim życiu miałeś tylko jedna pracę, napisz o niej jak najwięcej ale w granicach rozsądku, opisz swoje obowiązki, osiągnięcia itp 

Jesli szukasz pracy jako np. programista to chwalenie sie stanowiskiem 'kitchen porter' jest jak najbardziej zbędne.  

Education & Training/Qualifications - wszystkie szkoły (od liceum/zawodówki/technikum - wzwyż), szkolenia, kursy i tym podobne (te najistotniejsze). Pamiętaj że studia informatyczne to nie 'Informatics' a praca jako informatyk to nie 'Informatic''.   

Interests -> wpisz swoje zainteresowania na samym koncu

Additional Information (opcjonalne) - tutaj możesz podać swój stan cywilny, liczbę dzieci, informacje na temat prawa jazdy , okres wypowiedzenia, narodowość, lub też pochwalić się że jesteś instruktorem PADI.

Zdanie: "willing to relocate" (przy adresie) bądź tez opisanie chęci zmiany miejsca zamieszkania w swoim Profile, jest bardzo przydatną informacją jeśli szukasz pracy jeszcze z Polski, bądź jeśli jesteś już w UK a lokalizacja miejsca pracy/zamieszkania nie ma dla ciebie znaczenia - poszerzasz swoje możliwosci.  

Popularne stronki, które przeszukiwane są przez 'headhunters' na których warto umieścić swoje CV to między innymi: 
http://www.totaljobs.com, http://www.jobsite.co.uk, http://www.monster.co.uk

Pamiętaj ze 3 miesięczny okres wypowiedzenia ,który nie jest do negocjacji, w większosci przypadków ofert dostępnych na rynku dyskwalifikuje cię od razu jako potencjalnego kandydata. 1 miesiąc to standard.

Wszelkie pytania bądź tez wątpliwości co do poprawnści językowej czy formatowej możecie śmiało zamieszczac na forum.

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 16:08 )