Ile pieniędzy na start? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 01:49


Pierwsze rzeczy, w które musisz się zaopatrzyć po przyjeździe to mapa Londynu i SIM do komórki (zakładając, że bedziesz mieszkać w Londynie Smile).

LONDON A-Z to mapa całego Greater London, wszystkie 6 stref i trochę poza. Format A5, który w zupełności wystarcza kosztuje poniżej £10 i można go kupić dosłownie wszędzie. Nie wychodź bez niego z domu. Nie kupuj mapy Londynu w Polsce bo to są tylko mapy centrum i zbyt wiele informacji w nich nie znajdziesz.

SIM do komórki kosztuje £10 (£5 jeśli się wie gdzie szukać), plus od razu doładowanie za £10 (będziesz dzwonić za pracą).

Na przeżycie około miesiąca w normalnych warunkach £400 to minimalna kwota.

Miejsce w pokoju kosztuje około £50. Płatne zawsze z góry. W dniu przyjazdu i wprowadzenia się do wynajmowanego pokoju musisz zapłacić za pierwszy tydzień z góry + 2 tygodniowy depozyt (najczęściej). Łącznie w pierwszy dzień wydajesz orientacyjnie £150. Na bardzo tanie i oszczędne jedzenie wydasz tygodniowo około £20. Jeśli weźmiesz trochę zupek w proszku z Polski to wydasz jeszcze mniej. Dopóki nie masz pracy, oszczędzaj.

Szukając pracy trzeba trochę pojeździć. Można metrem (i busem), a można tylko busem. Aktualne ceny biletówjednodniowych, trzydniowych czy tygodniowych znajdziesz na stronie Transport for Londo: http://www.tfl.gov.uk/tickets/default.aspx 

Załóżmy, że pracę dostaniesz po tygodniu od przyjazdu. Wtedy pierwszą wypłatę dostaniesz po 2 tygodniach od rozpoczęcia pracy (w 95% przypadkach), za pierwszy przepracowany tydzień. Tak więc musisz mieć pieniądze na przeżycie 3 tygodni co najmniej - SIM plus doładowanie £20, czynsz £150, depozyt £100, jedzenie około £60, ewentualne bilety £34.50. Orientacyjny koszt pobytu 3 tygodniowego w Londynie: £370-£400. Ale trzeba wziąć poprawkę, bo jeśli prace znajdziesz po 2 tygodniach od przyjazdu to twoje £370 to już za mało żeby przeżyć do pierwszej wypłaty. Znam przypadki znajdowania pracy dopiero po miesiącu.

 

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 09:46 )