Jak założyć konto w banku? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 00:33

Konto w banku? To jedna z podstawowych rzeczy, o które pytają gdy szukasz pracy.

Do założenia konta potrzebujesz:

- paszport lub dowód osobisty

- proof of address czyli potwierdzenie adresu (rachunek na swoje nazwisko lub prawo jazdy angielskie)

- można tez zabrać list od pracodawcy zaświadczający, że u niego pracujesz

Żeby udało się nam otworzyć konto najlepiej iść do oddziału z rana zaraz po otwarciu, około 9.00-10.00. Nie ma wtedy kolejek i są większe szanse na to, że uda się otworzyć konto od ręki. Zdarza się, że w niektórych oddziałach banków trzeba się umawiać na spotkanie po to żeby otworzyć konto.

Cala procedura zakładania konta trwa ok. 10 min. Wypełniają formularze, kopiują twoje dokumenty, pytają też o zarobki wiec można troszkę naciągnąć tygodniową kwotę którą faktycznie zarabiamy ;) no chyba ze nasz pracodawca w liście napisze ile faktycznie nam płaci. Ale to nie ma znaczenia. Ważne żeby były wpływy na konto.

Po rozmowie w ciągu 7-10 dni przychodzi karta, trochę później PIN.

W HSBC jak i w kilku innych bankach startowym kontem jest Basic Bank Account. Konto jak każde inne ale karta którą otrzymujemy jest tylko kartą do wyciągania gotówki z bankomatu nie można nią płacić. Na początek zawsze coś. Po jakimś czasie albo sami przyślą info ze możesz zrobić upgrade swojego konta na Current Bank Account - z kartą debetową i/lub kredytową. Albo idź i sam się upomnij. Nie powinni robić większych problemów jeśli miałeś, i nadal masz, regularne wpływy na konto.

Generalnie każdy oddział banku to indywidualna placówka, to że Kowalskiemu otworzyli konto w Halifaxie na High Street to wcale nie znaczy ze w Halifaxie na Down Street Nowakowi tez otworzą.

Trzeba niestety chodzic od banku do banku tak długo az w końcu któryś oddział nie będzie robić większych problemów i założy nam konto.

Najpopularniejsze banki w UK to:

HSBC www.hsbc.co.uk

Halifax www.halifax.co.uk

NatWest www.natwest.com

Barclays www.barclays.co.uk

Lloyds TSB www.lloydstsb.com

Abbey www.abbey.com

Alliance&Leicester www.alliance-leicester.co.uk

Nationwide www.nationwide.co.uk

Woolwich www.woolwich.co.uk

Wszystkie banki sa takie same i generalnie nie ma znaczenia w którym mamy konto. Żaden z banków nie pobiera opłat za prowadzenie zwykłego konta, nie pobiera opłat za karty debetowe czy kredytowe, ich wydanie czy odnowienie.

Pamiętaj że żaden pracodawca w UK nie zgodzi sie na przelewanie twojej wypłaty na twoje konto w Polsce czy innym kraju, nawet walutowe. Taki przelew za granicę to spory koszt i zarazem kłopot, pracodawca nie będzie widział powodu, dla którego ma się na ten koszt narażać.

Zazwyczaj jednak zgodzi się na przelew na konto twojego znajomego z UK, jest to bardzo często praktykowane przez agencje pracy. Jedyny problem to zaufany znajomy z kontem (służymy pomocą Laughing).

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 16:16 )