Potwierdzenie adresu PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 00:19

Potwierdzenia adresu będą od nas chcieli przy:

- otwieraniu konta w banku

- rozmowie o NIN

To właściwie dwie najważniejsze sprawy, które warto i raczej trzeba załatwić jak najszybciej, jeśli chcemy pracować legalnie. Bardzo często pracodawcy (agencje pracy) pytają głównie o te dwie rzeczy.

Najlepszym potwierdzeniem adresu jest angielskie prawo jazdy . Jest to najbardziej akceptowane potwierdzenie adresu w UK, jako że jest to jedyne ID i zarazem proof of address Brytyjczyka.
W sytuacji kiedy wogóle nie posiadasz prawa jazdy, wystarczy się postarać o 'provisional driving licence', które równie dobrze może spełniać funkcje 'proof of address'.

Potwierdzeniem adresu może być rachunek za wodę/gaz/prąd/council tax (czasem telefon/broadband) na swoje nazwisko. Jak wynajmujemy pokój trzeba się dogadać ze współlokatorami, na kogo są rachunki i czy jest możliwość przepisania na ciebie jednego z nich. Jeśli w domu nie ma telefonu czy Internetu można się zabawić w załatwienie tego na własne konto (dzwonisz, przyjeżdżają, zakładają). Ale to wiąże się z podpisaniem długoterminowej umowy a w przypadku wyprowadzenia się w inne miejsce ta umowa wciąż będzie na twoje nazwisko.

Potwierdzeniem adresu może być również wiarygodny list od landlorda lub tenancy agreement (umowa najmu - najczęściej jeżeli wynajmujesz mieszkanie samodzielnie). Często się zdarza ze wynajmując pokój ludzie nawet nie wiedzą kto jest landlordem bo nigdy go nie widzieli na oczy. Ale jeśli trafimy na sytuację gdzie landlord pojawia się od czasu do czasu w mieszkaniu bądź po prostu mieszka z nami to poprosimy go o wystawienie na piśmie potwierdzenia, że ty Jan Kowalski mieszkasz pod takim a takim adresem od dnia X. Landlord podpisuje, daje na siebie namiary (telefon, email itp.) i powinno zadziałać.

Jako potwierdzenie adresu może również posłużyć list z Home Office zaświadczający twoja rejestrację, albo nawet lepiej dokumenty z Inland Revenue, lub potwierdzenie zapłaty Council Tax.

 

Potwierdzenie adresu to nie jakiś tam bezpodstawny wymysł urzedasów jak niektórzy sobie myślą. Bank musi ci wysłac karte, PIN, wyciągi - to im bardziej zależy na twojej wiarygodności i wiarygodności twojego adresu niż tobie samemu.

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 16:13 )