Jak i gdzie szukać pracy? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 01:51

Najlepszy okres na przyjazd i największe szanse na znalezienie pracy w Londynie, lub w ogóle w UK to październik lub marzec-kwiecień (dyskutowalne).

W październiku wszyscy studenci z całego świata są już dawno z powrotem na uczelniach. Przed świętami zaczyna się duży ruch. W cateringu styczeń to zastój. Od lutego zaczyna się znowu rozkręcać, w marcu bądź kwietniu już można startować.

Najpopularniejszą formą szukania pracy to chodzenie od drzwi do drzwi. Wchodzić trzeba wszędzie, do barów, do pubów, do restauracji, do sklepów, do fastfoodów, gdzie tylko są drzwi otwarte. I pytać. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, ładnie się ubierz (ale nie w garnitur!), uczesz, umyj ząbki, uśmiechaj się i pytaj czy by się nie znalazło coś dla ciebie. Jeśli cię o coś pytają to staraj się mówić jak najwięcej. Gdy zapytają o doświadczenie to (jeśli nie masz) mów, że nie masz ale szybko się uczysz. Jeśli masz to mów co umiesz robić, gdzie pracowałeś i co tam robiłeś. W ten sposób szukaj pracy, jeśli nie masz dużych pieniędzy wystarczających na przeżycie dwóch miesięcy - £1000. W każdym przypadku powinieneś również korzystać z innych sposobów, ponieważ ten zazwyczaj skutkuje pracą na czarno u ciapaka.

Możesz odwiedzić lokalne Jobcentre lub ich stronę internetowa www.jobcentre.gov.uk

Szukac możesz również w agencjach rekrutacyjnych, których w UK jest na pęczki.

Internet jest bardzo pomocnym narzędziem w szukaniu pracy. Popularna strona www.gumtree.com pęka w szwach od ogłoszeń bezpośrednio od Londyńskich pracodawców lub od agencji.

Możesz również wysyłać swoje CV w odpowiedzi na oferty zamieszczane w Internecie na setkach stron związanych z szukaniem pracy, np. Monster, Reed i wiele, wiele innych.

Jeśli planujesz popracować tylko jakić okres, to zatrudniając się nie mów nigdy, że chcesz pracować tylko dwa lub trzy miesiące bo nikt cię nie zatrudni. Znalazłeś pracę to pracuj, a na tydzień przed wyjazdem powiedz, że się zwalniasz za tydzień, bo znalazłeś lepszą pracę albo po prostu, że wracasz do kraju. W 9 przypadkach na 10 twój pracodawca znajdzie kogoś na twoje miejsce w ciągu tygodnia i po kłopocie. Licz się z tym, że nikt tu nie żywi specjalnych uczuć do pracowników niewykwalifikowanych i jeśli dasz komuś kto cię zatrudnia na czarno 2 tygodnie notice, to po 5 dniach będzie miał kogoś nowego i podziękuje ci od ręki.

Szybkość znalezienia pracy zależy od szczęścia i samozaparcia

Jeśli chodzi o Jobcentre to pierwsze co można zrobić jak sie wejdzie do Jobcentre to zarejestrować się jako poszukujący pracy. Zazwyczaj jednak nic to nie daje.
W Jobcentre maja kioski komputerowe, przez które można sobie wyszukiwać oferty pracy jakie się chce i gdzie się chce, w całym Londynie, bądź tylko w okolicy gdzie mieszkasz. Jeśli w ofercie podany jest nr telefonu to od razu dzwoń, pytaj czy aktualne, czy można się umówić na interview, itp. Od razu wiesz co jest grane. Jeśli w ofercie pracy jest podane żeby wysłać CV to nie zawracajcie sobie tym głowy, strata czasu. Pieniędzy nie, bo Jobcentre za darmo wysyła jeśli się ładnie poprosi.

Plusy chodzenia do Jobcentre:
- telefony, z których można dzwonić za pracą, za darmo na stacjonarne - takie dzwonienie to bardzo dobra praktyka języka
- można dokładnie zapoznać się z przeróżnymi ofertami pracy, zobaczyć jakie sa wymagania na jakie stanowiska, jakie są stawki, czego oczekują od kandydatów itp.
Jeśli juz ktoś się zdecyduje na wizytę w Jobcentre to nie traćcie czasu na chodzenie po wszystkich Jobcentres bo w każdym jest to samo: te same komputery te same telefony te same biurwy... które zazwyczaj siedzą i nic nie robią. Innymi słowy w swoim najbliższym Jobcentre możesz szukać pracy gdziekolwiek.
Jeśli ci się nie chce ruszać z domu to dokładnie TAKI SAM search możesz wykonać w sieci www.jobcentre.gov.uk i tam tez znajdziecie adres swojego najbliższego Jobcentre.

Przydatne linki - to tylko garstka z tego co można znaleźć w sieci wpisując w wyszukiwarce kluczowe frazy: 'UK jobs' czy 'jobs in the UK':

Career Links

Monster

clickAjob

Reed

Jobsite

The Guardian Jobs

Total Jobs

Fish4Jobs

JobsIn

LocalJobSearch

TopJobs

Jobs1

Jobs

JobsWord


A tu stronka z poradami na temat tego jak się zwolnić: I-resign.com :)

Zmieniony ( Niedziela, 20. Styczeń 2008 23:50 )