Wymiana prawa jazdy PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 00:32

Do wymiany prawka potrzebujesz

- D1 application form - dostępny na poczcie (wystarczy poprosić)

- 1 aktualne zdjęcie paszportowe

- paszport

- £45

Do formularza D1 dołączona jest ulotka informacyjna jak krok po kroku wypełnić cały formularz. Trzeba zwrócić uwagę czy wszystko dobrze i w odpowiednich miejscach mamy ponaznaczane. Na formularzu wklejasz zdjęcie. Na poczcie prosisz o postal order na kwotę £45.00, płacisz gotówką i dostajesz w zamian kwitki (za sam postal order płaci się cos około £3), mniejszą część odrywasz i zostawiasz dla siebie jako dowód. Resztę, po napisaniu dla kogo jest postal order (DVLA Swansea) wkładasz do tej samej koperty w której było D1, razem z formularzem wypełnionym i podpisanym, i z paszportem. Całość wysyłamy Royal Mail Special Delivery na adres:

DVLA, Swansea, SA99 1BT.

Koszt całości czyli wymiana prawka + wysyłka zamyka się w kwocie £50.00. Do 15 dni powinni przysłać paszport i nowe prawo jazdy. Polskie prawo jazdy zostaje odesłane do Polski. Jeśli termin mija a my wciąż nie dostaliśy ani prawka ani dokumentów to wystarczy się w tej sprawie skontaktować z DVLA - Driver and Vehicle Licencing Agency mailem lub telefonicznie. Wszystkie namiary w ulotce.

W przypadku kiedy nie chcesz wysyłać swojego paszportu możesz pofatygować się z aplikacją osobiście do najbliższego biura DVLA i za dodatkowe £4.00 DVLA oddaje paszport od razu.

Z polskim prawkiem w formie książeczki podobno mogą być problemy jeśli chodzi o wymianę.


Czy zamiast paszportu przy wymianie prawka może być dowód osobisty?

Jeśli do wymiany prawka chcesz wysłać dowód osobisty to musisz mieć zdjęcie i formularz D1 podpisane przez osobę, obywatela UK, która zna ciebie co najmniej 2 lata, mieszka pod stałym adresem w UK i nie może to być członek rodziny ani nikt kto mieszka pod tym samym adresem (ma to być twój sąsiad, bibliotekarz, policjant, lekarz itp.). Inymi słowy - wyślij paszport.

Uwaga: w UK nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie jeśli się prowadzi. Nie trzeba też mieć dowodu rejestracyjnego, karty wozu czy ubezpieczenia. Wszystkie dokumenty można spokojnie i bezpiecznie trzymać w szufladzie w domu, w razie konieczności policja poprosi o ich okazanie w jakimś-tam terminie.

Procedura starania się o prawo jazdy w UK

Jeżeli wogóle nie posiadasz prawa jazdy, możesz się o nie postarać. Twoje pierwsze prawko w UK to 'provisional driving licence. Z takim prawem jazdy możesz prowadzić pojazd tylko i wyłącznie w towarzystwie osoby która posiada 'full' prawo jazdy. Cała procedura zdobycia 'provisional driving licence' wygląda mniej więcej tak samo jak wymiana. Należy wypełnić druk D1 odpowiednio zaznaczając że to podanie o 'provisional driving licence'. Koszt ten sam - £38.00. Takie prawo jazdy może posłużyc jako proof of address. Provisional driving lience jest ważne przez rok - w ciągu tego okresu podejmujesz się egzaminów, teoretycznych i praktycznych, po to żeby uzyskać 'full driving licence'.

Zmieniony ( Poniedziałek, 21. Styczeń 2008 00:47 )