London Underground - Tube PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 00:43

Kto nigdy nie był w wielkim mieście gdzie mają metro, może czuć się trochę zakręcony. (Warszawa nie jest wielkim miastem, gdzie mają metro.)

Tuba obejmuje caluteńki Londyn i podzielona jest na 6+ stref. Centrum to 1 strefa (zone 1). Naokoło niej jest zone 2, naokoło zone 2 jest zone 3 i tak dalej. Poruszać się można w jednej strefie lub więcej. Jak kto woli. Im więcej stref tym droższy bilet.

Mapa całego londyńskiego metra wraz z podziałem na strefy do obejrzenia tutaj.

Dobrze wiedzieć w którym kierunku mamy zamiar się poruszac. Linie biegnące z południa na północ (np. Northern, Victoria, Bakerloo Lines) mają oznaczenia: southbound (jeśli chcesz jechać daną linią na południe) lub northbound (jeśli chcesz jechać daną linią na północ. To samo dotyczy lini biegnących z zachodu na wschód (Central, Hammersmith&City, District Lines) -eastbound (jadąc na wscód) lub westbound (jadąc na zachód).

Jeśli chcesz zaoszczędzić a musisz dojeżdżać do pracy, i nie masz roweru, wystarczy kupić tygodniową Travelcard tylko na autobusy - można na niej jeździć po caluteńkim Greater London, po wszystkich strefach od 1 do 6. Wiadomo, busem wolniej i dłużej ale na początku dla oszczędności może warto.

Rower jest bardzo tani i fajny, szczególnie gdy ktoś lubi deszcz. Przypominam, że pora deszczowa trwa od stycznia do grudnia

Ceny na pojedyńcze przejady tutaj

Wszystkie informacje na temat biletów jednodniowych czy sezonowych i cen do poczytania są tutaj.

Oyster card może być używana jako bilet na autobusy i/lub metro, w formie pay as you go (żeby używać należy doładować). W autobusach i przy wejściach do stacji metra są czytniki. Zawsze przykładaj swoją kartę do czytnika na początku i na końcu swojej podrózy (w metrze). W autobusach przykładasz do czytnika tylko wchodząc. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj .

Proponuje poczytać informacje na stronie Transport For London . Tam znajdziesz dosłownie wszystko co potrzebujesz wiedzieć na temat podróżowania po Londynie - metro, autobusy, pociągi.

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 10:07 )