Wynajem mieszkania PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 05:50

To już nie jest takie proste i nie takie tanie. Mieszkanie wynajmuje się głównie przez agencje nieruchomości, których w UK jest na pęczki. Potrzebne będą większe pieniądze na:

 • 6 tygodniowy (czasem miesięczny) depozyt
 • admin fee czyli bezzwrotna opłata administracyjna związana z załatwieniem wszystkich formalności (kwoty wahaja się w przedziale £100-£300)
 • czynsz za 1 miesiąc jest płatny z góry

Przykład: aby wynająć mieszkanie przez agencję nieruchomości za £650 potrzebujesz: admin fee powiedzmy £150 + 6 tyg depozyt £975 + 1 miesiąc czynsz z góry £650 = £1775. Niezła sumka. Najczęsciej trzeba będzie jeszcze zapłacić za inwentarz (np. £80) - spis dokładnie wszystkiego co sie znajduje w mieszkaniu i jego stan.

Przygotuj się na podpisanie umowy na minimum pół roku, zazwyczaj rok; potrzebne będą papiery potwierdzające twoją wiarygodność (wyciągi z banku, listy od pracodawcy, itp.) - w zależności od agencji. W zamian otrzymujesz 'własne' mieszkanie, w którym nikt ci nie będzie oszczędzał na ogrzewaniu, blokował łazienki i po którym możesz biegać na golasa Cool. Trzeba sobie zdawać sprawę, że cena wynajmu podawana przez agencję nie obejmuje rachunków (powiedzmy £50 miesięcznie) ani council taxu (lokalnego podatku). Sam podatek to zwykle £1000 - £2000 rocznie. Wynajmując mieszkanie warto wiedzieć co kryje się pod konkretnymi nazwami:

 • studio flat to po naszemu kawalerka
 • 1 bedroom flat to 1 sypialnia (pokój) + salon, łazienka i kuchnia
 • 2 bedroom flat to 2 sypialnie (pokoje) + salon, kuchnia i łazienka

Im mniejsze mieszkanie, tym większa szansa na to, że kuchnia będzie aneksem, połączonym z częścią salonową.

Pokoje:

 • living room/lounge to po prostu salon lub mówiąc po polsku 'duży pokój'.
 • single bedroom to sypialnia 'pojedyńcza' czyli dla 1 osoby. Generalnie 'single' są tak małe że nic więcej tam nie wejdzie oprócz pojedyńczego łóżka, komody i szafy. Metrażowo 'single' potrafią mieć nawet 2mx3m.
 • double bedroom to sypialnia 'podwójna' czyli dla 2 osób. To już jest duzy konkretny pokój gdzie wstawisz podwójne łóżko, szafę i/lub komodę, a może znajdzie się nawet miejsce również na sporo innych gratów. Czasem 'double' są spore, czasem podwójne łóżko i szafa to wszystko co do nich wejdzie. Ale zawsze są większe od 'singla'.
 • study to najczęściej niewielki pokoik traktowany jako 'domowe biuro', ale jeśli jest okno można z niego zrobić 'single bedroom'.
 • dining room to jadalnia ale jeśli ma osobne wejście to można go zamienić na 'single' lub 'double bedroom'.

Do opisu mieszkania bądź domu używa się ilości sypialni - 2 bedroom flat, 5 bedroom house, itd. Metraż jest sprawą drugorzędną.

Zanim podpiszesz umowe, pamiętaj o dokładnym przeczytaniu jej, a szczególnie punktów dotyczących okresu wypowiedzenia. Przeważnie taki okres wypowiedzenia zawarty w umowie to 2 miesiące. Zdarzają sie umowy w ktorym nie ma wzmianki o okresie wypowiedzenia, wtedy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Oczywiście każdy okres wypowiedzenia jest negocjowanly, w zależności czy i jak szybko znajdzie się ktoś chętny na twoje miejsce. Jeśli z takich czy innych powdów zależy ci na krótszym okresie wypowiedzenia, zawsze możesz próbować szukać zainteresowanych na własną rękę i podesłać ich do agencji.

Więcej informacji na temat najmu znajdziesz TUTAJ

Popularne stronki do wyszukiwania mieszkań i domów (na wynajem i na sprzedaż): rightmove.co.uk, findaproperty.com, propertyfinder.com, www.gumtree.com

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 09:58 )