Wynajem pokoju PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 01:49


Miejsce w pokoju dwuosobowym kosztuje około £50. Ceny z reguły są all inclusive czyli wszystkie rachunki wliczone (gaz, prąd, woda, council tax). Czasami telefon czy Internet liczone sa dodatkowo, wiec zanim się wprowadzisz należy się dokładnie dowiedzieć czy cena za pokoj to cena z rachunkami wliczonymi czy tez nie. Jedynka czyli cały pokój dla siebie kosztuje od £60 wzwyż. Dwójka to £85 co najmniej, realną ceną jest £100 i więcej. Ceny zależą od lokalizacji - która strefa, czy blisko metra, standardu i liczby współlokatorów.
W dniu w którym się wprowadzisz musisz zapłacić depozyt z reguły jest to suma w wysokości dwutygodniowego czynszu, czasami nawet czterotygodniowego.

Po co depozyt? To zabezpieczenie w razie gdy coś zepsujesz bądź coś zginie bądź nie dotrzymasz warunków wynajmu.

Zapytaj od razu o tak zwany "notice" czyli okres wypowiedzenia. Jeśli dowiadujesz się przy wprowadzce ze masz two weeks notice to musisz oznajmić, że się wyprowadzasz nie później niż na 2 tygodnie przed wyprowadzką, w przeciwnym wypadku przepada ci depozyt. Z osobą (landlordem) która wynajmuje ci pokój możesz spisać zwykłą odręczną umowę, że ty jako najemca dałeś jemu jako wynajmującemu depozyt w wysokości takiej a takiej, i że on jako wynajmujący zobowiazany jest zwrócić w/w kwotę w dniu twojej wyprowadzki, jeżeli wszystko będzie ok.

W każdym mieszkaniu w którym wynajmujesz pokój, kuchnia i łazienka sa wspólne i dzielisz ich użytkowanie wraz z innymi współlokatorami.

Przy wprowadzaniu się należy zwrócić uwagę na kilka drobnych, ale ważnych szczegółów:

  • ilość osób mieszkających w domu/mieszkaniu - jeśli sporo to czy są przynajmniej 2 łazienki; im więcej ludzi tym gorzej; ciężko jest kiedy 7 osób chodzi do pracy na ta sama godzinę a łazienka jest tylko jedna...
  • prysznic - trzeba koniecznie sprawdzić czy jest odpowiednie ciśnienie wody i czy woda jest wystarczająco gorąca. Większość ludzi jest negatywnie zszokowana przeciętną jakością londyńskich łazienek. Trzeba sobie zdać sprawę, że Londyn to bardzo stare miasto z miejscami bardzo starym orurowaniem. Dodatkowo nasze pierwsze mieszkanie bedzie z reguły bardzo tanie, nie remontowane od lat albo remontowane najmniejszym możliwym kosztem. Pieniądze, które za nie zapłacimy na tutejsze warunki będą marnymi groszami ledwo starczającymi na ratę mortgage (kredytu hipotecznego) właściciela. Przygotuj się też na niespodziankę w postaci osobnych kranów do ciepłej i zimnej wody, wynikające z tradycji dawnych oszczędnych czasów. W nowych angielskich domach już tego 'wynalazku' nikt nie montuje.
  • okna - jeśli sa plastikowe podwójne to dobrze: w zimie będzie ciepło; jeśli sa zwykłe pojedyncze to zwróć uwagę czy w pokoju jest porządny grzejnik i zapytaj jak jest z ogrzewaniem w zimie. Weź poprawkę na to, że podczas angielskiej zimy temperatura prawie nigdy nie schodzi poniżej zera. W ciagu całego roku śnieg leży w sumie 2-3 dni, podczas zim stulecia dwa tygodnie.
  • czy wszystko jest na wyposażeniu w mieszkaniu: lodówka, pralka, itp.
  • zapytaj, czy nie ma robali.


Przy szukaniu lokum, warto wziąć pod uwagę tak zwany 'bedsit'. Bedsit to po prostu pokój, z dzieloną kuchnią i łazienką; czasem zdarzają się pokoje z własnym aneksem kuchennym.

Polecane strony do szukania pokoju/mieszkania na wynajem: gumtree.com , spareroom.co.uk

Zmieniony ( Niedziela, 20. Styczeń 2008 23:37 )