Zasiłki w UK PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Niedziela, 06. Styczeń 2008 20:35

Czy wiesz, że gdyby zlikwidować zasiłki, nie trzeba by płacić podatku dochodowego? Na zasiłki wydaje się rocznie kwoty znacznie przekraczające przychód z podatku dochodowego, sprawdź sobie tutaj.
Unikaj hołoty, bo źle skończysz, bo ona cię pogrąży, zniszczy. Traktuj tych ludzi jako roznosicieli zarazy, omijaj ich z daleka. W hołocie jest jakaś wola podboju, zawistna pasja unicestwienia wszystkiego. Dążeniem hołoty jest burzyć twój spokój, uniemożliwiać ci pracę, a ludzkości - uniemożliwiać postęp. Ruch hołoty to zawsze ruch wstecz, do tyłu, to ruch - w bezruch. Chce ona tylko jednego - wciągnąć cię w bagno. Tego wciągania w bagno nie będziesz w stanie powstrzymać, ponieważ jesteś zbyt słaby. Masz tylko takie wyjście - nie dopuścić do zrobienia pierwszego kroku w kierunku bagna. Ten pierwszy krok rozstrzyga. Ale ileż jest sytuacji, w których trudno zorientować się, że był to właśnie ów pierwszy i zarazem już ostateczny krok!

Ryszard Kapuściński (1932 - 2007)Zasiłki przyznawane są głównie osobom z niskim dochodem (lub szukającym pracy), mającym dzieci, chorym bądź niepełnosprawnym, 60 latkom i starszym, sierotom, kobietom w ciąży lub które niedawno urodziły.

Wszelkie zasiłki dostępne w UK przyznawane są mieszkającym na stałe w UK. Jeżeli dopiero niedawno wyemigrowałeś do UK, możesz miec trudności z otrzymaniem jakiegokolwiek zasiłku; to czy możesz się o nie starać zależeć będzie od twojego statusu emigracyjnego. Każda decyzja o przyznanie zasilku jest rozpatrywana indywidualnie. Generalnie council kieruje się zasadą że jeżeli masz zbywalne środki dzięki którym możesz się sam utrzymać to nie przysługuje ci pomoc.

Wszelkie podane tu informacje są tylko ogólną informacją na temat dostępnych zasiłków i dofinansowań w UK. Dla indywidualnego rozpatrzenia sprawy prpopnujemy skontaktować się z najbliższym Citizens Advice Bureau bądź zajrzeć na strony związane z tematem gdzie znajdziecie bardziej szczegółowe informacje (english only):

Benefits in England >>>

Benefits, tax credits and other support >>>

Department for Work and Pensions >>>

HM Revenue & Customs >>>

 

ZASIŁKI Z DEPARTMENT FOR WORK AND PENSIONS

 

Statutory Sick Pay (SSP)

SSP jest wypłacane pracownikom niezdolnym do pracy z powodu choroby. SSP jest wypłacane przez pracodawcę pzrez maksymalnie 28 tygodni. Aby otrzymać SSP musisz mieć podpisany kontrakt/umowę o pracę z pracodawcą. Aby otrzymać SSP musisz być w wieku 16 – 65 lat, być chorym pzrez conajmniej 4 dni z rzędu (włączając weekend bądź święta) – to tak zwany Period of Incapacity for Work, i zarabiać średnio £82 gross (before tax and NI) a week (Lower Earnings Limit for National Insurance Contributions). SSP wypłacane jest dziennie, i płacone jest za dni które normalnie byś pracował, tak zwane Qualifying Days (QDs). Jeśli twoje średnie zarobki brutto wynoszą £82.00 tygodniowo, standardowa stawka SSP to £68.20. Pracodawca może się nie zgodzić na wypłacenie SSP jeśli powiadomisz go o chorobie po więcej niz 7 dniach od zachorowania.

 

Statutory Maternity Pay (SMP)

Statutory Maternity Pay możesz otrzymać jeśli pracowałaś dla tego samego pracowadcy conajmniej 26 tygodni, w momencie kiedy jesteś 15 tygodni przed datą porodu. To oznacza, że musiałaś pracować dla tego samego pracodawcy podczas ciąży. Powinnnaś również zarabiać tygodniowo conajmniej minimalną tygodniową stawkę. SMP jest wypłacane przez pracowadcę przez okres maksymalnie 26 tygodni.

 

Maternity Allowance

Maternity Allowance (MA) to zasiłek dla kobiet, które pracowały ale nie zarabiały odpowiednio dużo aby kwalifikować się do Statutory Maternity Pay. Możesz otzrymać MA jeśli pracujesz albo przestałaś pracować aby mieć dziecko. Musisz mieć przepracowane conajmniej 26 tygodni, w okresie 66 tygodni przed datą porodu. Nie musi to być ciągłe zatrudnienie i może to być jeden lub więcej pracodawców. Możesz starać się o MA pod warunkiem ze zarabiałaś conajmniej £30.00 średnio tygodniowo, pracując na umowie jako pracownik lub jako samo-zatrudniony. Maternity Allowance nie zależy od składek wpłacanych na ubezpieczenie (national insurance contributions). Wypłacana kwota to albo 90% twoich średnich zarobków albo £106.00 tygodniowo, ktorakolwiek będzie mniejsza. Możesz dostać dodatkową kwotę dla swojego męża czy partnera który wychowuje z tobą dziecko/dzieci, pod warunkiem że ta osoba ma odpowiednio niski dochod. O MA możesz starać się od 26 tygodnia ciąży, i wypłacany jest przez okres maksymalnie 26 tygodni; najwcześniej można go dostać 11 tyg przed porodem, najpóźniej zaraz po urodzeniu. National Insurance Number jest wymagany do starania się o Maternity Allowance.

 

Incapacity Benefit

Incapacity Benefit (IB) to zasiłek o który możesz się starać jeśli nie kwalifikujesz się ani do Statutory Maternity Pay ani do Maternity Allowance (np. jeśli wogóle nie pracowałaś). Wysokość tego zasiłku zależeć będzie od twojego stopnia zaawansowania ciąży i czy byłoby zagrożenie dla ciąży jeśli byś pracowała. Incapacity Benefit jest oparty na twoich składkach na ubezpieczenie (national insurance contributions). Możesz starać się o Incapacity Benefit na 6 tygodni przed urodzeniem dziecka, i do 14 dni po jego urodzeniu.

Jeśli nie pracujesz, albo nie przepracowałaś odpowiedniego okresu żeby się kwalifikować do Maternity Allowance, i nie zapłaciłaś odpowiedniej ilości składek na ubezpieczenie aby dostać Incapacity Benefit, możesz się starać o Income Support na 11 tygodni przed urodzeniem dziecka, i do 15 dni po jego urodzeniu.

 

Maternity Grant z Social Fund

Jeśli ty i twoj partner otrzymujece zasiłki lub tax credits ponieważ wasz dochód jest odpowiednio niski, możecie kwalifikować się do otrzymania maternity grant z Social Fund jako pomoc w kosztach związanych z nowonarodzonym dzieckiem. Nie ważne na co wydasz otrzymany grant - grant jest bezzwrotny i jest to stała kwota £500.00. O grant można się starać na 11 tygodni przed urodzeniem dziecka aż do 3 miesięcy po jego urodzeniu.

 

Child Benefit

Child Benefit to zasiłek do którego kwalifikujesz się zaraz po urodzeniu dziecka. Jest to zasiłek wolny od podatku i wypłacany 90% rodzinom w UK. Nie jest wymagane płacenie skladek na ubezpieczenie (national insurance contributions) i dochod nie jest brany pod uwagę. CB wypłacany jest na dziecko do 16 roku życia lub do 19 jeśli dalej się uczy. CB może również otrzymać nie-biologiczny rodzic. I dziecko i rodzic muszą mieszkać w UK. Child Benefit wynosi £17.00 tygodniowo na najstarsze dziecko, £11.40 na każde następne. Możesz się starać o Child Benefit na 3 miesiące wstecz.

 

Income Support

Jeśli masz niski dochód możesz starać się o pomoc w dofinansowaniu do twoich wydatków, czynszu czy Council Tax. Income Support to zasiłek wypłacany osobom którym dosłownie nie starcza na życie. Twój tygodniowy dochód musi być poniżej pewnego poziomu i musisz być w grupie osób które mogą otrzymać zasiłek bez konieczności szukania pracy. Income Support nie zależy od składek na ubezpieczenie (national insurance contributions) ale żeby się o niego starać musisz mieć National Insurance number.

 

Council Tax Benefit

Council Tax Benefit to zasiłek dla osób z odpowiednio niskim dochodem, który jest dofinansowaniem do Council Tax. Płacony jest przez lokalne władze i, jeśli się kwalifikujesz, twój rachunek za Council Tax będzie zredukowany. Upewnij się czy płacisz odpowiednią kwotę za Council Tax, bo na przykład w sytuacji jeśli mieszkasz sam możesz otrzymać zniżkę, albo jeśli jesteś niepełnosprawny. Jeśli jesteś studenem,uczysz się i mieszkasz z drugą osoba (partnerem bądź kimś innym) możesz kwalifikować się do Council Tax Benefit.

 

Housing Benefit

Housing Benefit (HB) to zasiłek dla osób o niskim dochodzie; jest to dofinansowanie do czynszu. Możesz się o niego starać jeśli pobierasz inne zasiłki, pracujesz na pół etatu, albo na cały etat ale masz niski dochód. Nie możesz dostać HB jako dofinansowanie do mortgage’u czy pożyczki na dom. Housing Benefit nie ma nic wspólnego z Council Tax. Aby otrzymać HB musisz byc lokatorem i placić czynsz, nie ważne czy twoim landlordem jest council, czy prywatny landlord. Możesz również starać się o HB jeśli wynajmujesz pokój w hostelu lub jeśli dzielisz mieszkanie czy dom z innymi. HB możesz uzyskać tylko jeśli jesteś odpowiedzialny za płacenie czynszu, albo mieszkasz z partnerem który jest za to odpowiedzialny. Aby otrzymać HB twój kapitał nie może przekraczać £16,000 (oszczędności, ziemia, posiadłość, etc.)

 

Jobseeker’s Allowance

Jobseeker’s Allowance (JSA) to zasiłek dla bezrobotnych. Aby orzymac JSA musisz być zdolnym do pracy, udowodnić że aktywnie szukac pracy i musisz mieć podpisaną umowe z Jobcentre tzw.Jobseeker’s Agreement. W Irlandi Północnej umowę podpisuje się z Social Security Agency. Jobseeker’s Agreement to dokument, który musisz podpisywać conajmniej co 2 tyg, żeby Jocbentre mogło na bierząco sprawdzać czy nadal spelniasz warunki do otrzymywania JSA i czy nie potrzebujesz pomocy w szukaniu pracy. Jobcentre może cię kiedykolwiek wezwać jeśli będą uważać że twoje okoliczności się zmieniły lub jeśli nie dotrzymasz warunków Jobseeker’s Ageement. Jeśli to się potwierdzi JSA może zostać zmniejszone lub całkowicie zawieszone.

Istnieją 2 rodzaje JSA: contribution-based (non-means-tested) Jobseeker's Allowance i income-based (means-tested) Jobseeker's Allowance. Jobcentre decyduje o tym które tobie się należy.

- contribution-based Jobseeker’s Allowance
Pod uwagę brane są składki na ubezpieczenie (national insurance contributions) i okres w którym były płacone. Jeżeli pracujesz na pół etatu lub masz dorywczą pracę, będzie to miało wpływ na wysokość należnej ci sumy. Allowance wyplacany jest maksymalnie przez 6 miesięcy. Potem możesz starać się o income-based Jobseeker's Allowance, w zalezności od twojego dochodu i posiadanego kapitału. Wypłacana kwota może byc inna w zależności od indywidualnych okoliczności. Na dzień dzisiejszy stawki tygodniowe wyglądają tak:
- dla osób pozniej 18 lat: £33.85
- dla osoób ponziej 25 lat: £44.50
- dla osób 25 lat i wiecej: £56.20

- income-based Jobseeker’s Allowance
O ten możesz się starać jesli nie masz wystarczającej ilości opłaconych skladek. Możesz również otrzymać ten rodzaj zasiłku dodatkowo do contribution-based, jeśli mieszkasz z partnerem lub ze względu na inne okoliczności. (opieka nad niepełnosprawnym, koszty utrzymania domu). To czy ci się należy i ile zależy od twojego dochodu i posiadanego kapitału. Zasiłek nalezy się każdemu kto nie pracujesz wcale, lub pracuje mniej niż 16 godzin tygodniowo; nie nalezy się tym ktorzy się uczą ale mogą się o niego starać studiujący part-time. Jeśli mieszkasz z partnerem i dostajesz income based JSA, twoj partner musi albo nie pracować wcale albo pracować mniej niz 24h tygodniowo. Kwota wypłacana zależy od twoich dochodów, kapitału i ndywidualnych okolicznosci.

 

ZASIŁKI Z HM REVENUE & CUSTOMS

 

Tax Credits to zasiłki wypłacane przez HM Revenue & Customs, zwykle wypłacane rocznie, od kwietnia do kwietnia, ale kwota wypłacana może się zmienić jeśli twoje okoliczności się zmienią w ciągu tego roku, np. w rodzinie pojawi się kolejne dziecko. Jeśli żyjesz w związku z inną osobą podanie należy składać wspólnie z żoną/mężem. Maksymalny okres starania się o Tax Credit wstecz to 3 miesiące.

Child Tax Credit jest dostępny dla osób które mają na utrzymaniu dziecko, i których dochód nie przekracza określonej kwoty. Wszystkie rodziny z rocznym przychodem nie większym niz £58,000 (£66,000 jeśli masz dziecko poniżej roku życia) lub mniej kwalifikują się do Child Tax Credit. Kwota którą dostaniesz zależy od ilości dzieci w rodzinie i od tego czy są w pełni sprawne. Child Tax Credit jest dostępny niezależnie od tego czy pracujesz i płacony jest głównemu członkowi rodziny, zwykle przelewem na konto.


Working Tax Credit to dodatek do twoich zarobków jeśli twój dochód jest odpowiednio niski. Dodatkowa kwota jest wypłacana osobom niepełnosprawnym, pracującym 16 godzin lub więcej tygodniowo, lub tym które płącą za opiekę nad dzieckiem/dziećmi. Co ważne, do otrzymania WTC nie trzeba mieć dzieci. Kwota wypłacana jest bezpośrednio na konto. Jeśli mieszkasz poza UK, możesz również się kwalifikowac do WTC. Do obliczenia kwoty brane pod uwage są zarobki i średnia liczba godzin przepracowywanych w tygodniu (twoje i partnera), inne zasiłki ktore pobierasz, liczba i wiek dzieci w rodzinie, tygodniowa kwota którą wydajesz na opiekę nad dzieckiem/dziecmi. Aby się zakwalifikowac wystarczy wypelnić odpowiedni formularz online na stronie HM Revenue & Customs lub skontaktowac się z HMRC osobiscie.

Zmieniony ( Niedziela, 20. Styczeń 2008 23:47 )