Zdrowie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Sobota, 05. Styczeń 2008 05:00

Jeśli pracujesz legalnie możesz się najzwyczajniej w świecie zarejestrować w lokalnej przychodni/szpitalu jako pacjent. Nie potrzebujesz do tego żadnych dokumentów. Dostaniesz do wypełnienia jednostronicowy formularz, wpisujesz dane, adres, ewentualne choroby przebyte, dostaniesz aparacik do zmierzenia sobie ciśnienia i wpisania wynik na formularzu. I tyle. Po jakimś czasie dostaniesz pocztą NHS medical card czyli taka kartka z twoimi danym, z twoim NHS number, i kto jest twoim lekarzem czyli GP (General Practicioner). Za każdym razem jak będziesz chciał iść z wizytą do lekarza po prostu się umawiasz na wizytę i jak będą chcieli, podajesz swój numer NHS.

Jeśli podróżujesz po Europie, proponuje postarać się o European Health Insurance Card ważną we wszystkich krajach Uni Europejskiej łącznie z Islandią, Liechtenstein, Norwegią (Szwajcaria nie). Formularz E111 - któy zaświadzczał, że w danym kraju płacisz składki i będąc w innym pańśtwie masz bezpłatne (bądź częsciowo płatne) leczenie - zostaje wycofany z dniem 1 stycznia 2006 (w UK). W przypadku wyjazdów do Polski bądź innych krajów EU wystarczy mieć ze sobą EHIC. Więcej informacji dowiesz się na stronie Department of Health .
O kartę możesz postarać się online tutaj.

O taką samą kartę możesz się postarać jeszcze przed wyjazdem z Polski. Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpeczenia Zdrowotnego jest do ściągnięcia tutaj. Więcej informacji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli chodzi o antykoncepcję to w UK jest ona całkowicie darmowa. W każdej przychodni działa Family Planning Clinic.
Tutaj znajdziesz FPC najbliżej twojego miejsca zamieszkania.

Wystarczy się umówić na wizytę, pielęgniarka lub lekarka przeprowadzi wywiad na temat twojego zdrowia, zmierzy ciśnienie, itp. Jeśli stosowałaś pigułki antykoncepcyjne w PL to od pani doktor dostaniesz dokładnie te same, lub ich odpowiednik tu w UK - o innej nazwie ale z ta sama ilością hormonów. Jak masz opakowanie swoich polskich pigułek to dobrze jest pokazać pani doktor ażeby nie było wątpliwości co do ilości składników. Jeśli nie zażywasz pigułek, możesz dostać za darmo również inne środki antykoncepcyjne (prezerwatywy, itp.).

Zmieniony ( Wtorek, 03. Luty 2009 16:18 )